Після стрімкого здорожчання пального у червні, коли ціни на бензин та дизель зросли на 6-7%, українських водіїв очікують позитивні новини. Експерти прогнозують, що вже найближчим часом вартість пального на автозаправних станціях почне знижуватися. Нагадаємо, на кінець червня середня ціна бензину А-95 сягнула 58,92 грн/л, а дизельного пального — 55,88 грн/л, інформує Автопілот з посиланням на РБК-Україна.
Ключовою причиною для оптимізму є стабілізація світових цін на нафту. Директор консалтингової компанії “А-95” Сергій Куюн зазначає, що вартість нафти практично повернулася до позначок, що передували кризі на Близькому Сході. Це створює міцне підґрунтя для поступового розвороту цін на українському ринку в бік зниження.
Більш конкретні прогнози надає директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченко. Він очікує, що ціни на пальне впадуть протягом найближчого тижня на 3-4 гривні. За його словами, якщо цього не станеться, це може свідчити про зловживання монопольним становищем з боку окремих мереж АЗС.
Експерт також висловив думку, що червневе підвищення цін могло мати спекулятивний характер. “Мережі одразу ж відреагували на загострення ситуації на Близькому Сході й підняли ціни буквально через день-два після початку атак Ізраїлю на Іран. Хоча на той момент вони ще реалізовували запаси нафтопродуктів, куплених за старими цінами“, — пояснює Омельченко.
Варто враховувати й логістичний фактор. Ефект від зростання світових цін на нафту доходить до українських АЗС із затримкою приблизно у два тижні. Тобто партії пального, закуплені за вищими цінами, надійшли в Україну лише зараз. Однак, оскільки світові ціни вже знову пішли на спад, економічних підстав для утримання високої вартості пального на внутрішньому ринку більше немає.
На думку Володимира Омельченка, цією ситуацією має зацікавитися Антимонопольний комітет України. Експерт вважає, що через можливі спекуляції споживачі могли переплатити “сотні мільйонів, якщо не мільярдів гривень”. Наразі АМКУ не надав коментарів щодо можливого розслідування червневого стрибка цін.