З 1 травня 2025 року в Україні набувають чинності нові правила: всі автозаправні станції зобов’язані додавати до бензину етиловий спирт — біоетанол. Хоча ініціатива покликана зробити пальне екологічнішим, експерти попереджають про можливі ризики для двигунів, якщо якість суміші буде неналежною, пише Автопілот.
У коментарі для УНІАН засновник логістичної групи компаній «Прайм» Дмитро Льоушкін рекомендував водіям обирати лише перевірені бренди, які використовують імпортоване паливо:
«Якщо ви завтра не хочете вбити свою машину, то заправляйтеся на “ОККО”, на “Укрнафті”. Чому? Тому що вони купляють вже готовий бензин з Європи. А ті, хто намагатиметься виготовити його тут, це буде, по суті, звичайна “бодяга”. Вони просто додадуть спирт до бензину, як вимагає закон», — наголосив Льоушкін.
Підтримує цю думку й енергетичний експерт Геннадій Рябцев. Він радить уникати заправок без назви або тих, які суттєво занижують ціну:
«І до першого травня, і після першого травня я не раджу заправляти свої транспортні засоби на поодиноких ноунеймів АЗС чи на тих заправках, які пропонують паливо на 5 гривень дешевше, ніж великі мережі», — зазначив експерт.
Директор консалтингової компанії «А-95» Сергій Куюн також попереджає: перші місяці після запуску нової системи будуть критичними з точки зору якості пального:
«Перші пару місяців — це травень і червень — треба бути дуже уважними, не шукати пригод і не вірити в дива, що дешеве буває гарним. Я рекомендую споживачам віддавати перевагу пальному з вищого розряду цін», — наголосив він.
За словами Куюна, ціна на паливо у великих мережах вища не випадково — вона включає витрати на лабораторні перевірки, кваліфікований персонал, обладнання та постійний моніторинг:
«Це лабораторії, це фахівці, це обладнання. Це люди, які постійно тримають руку на пульсі. Це все коштує грошей», — пояснив директор «А-95».
Експерти також наголосили, що головним фактором ризику може стати брудний резервуар на заправці, який вступить у хімічну реакцію з біоетанолом і спровокує утворення осаду або води в паливі. Відповідно, водіям радять обирати лише ті мережі, де впевнені у контролі якості — і не гнатися за дешевизною.